solaro.sk

Fotovoltaika v zime

hybridné zostavy

Zima znamená kratšie dni a kvôli zníženým hodinám slnečného žiarenia mnohí ľudia predpokladajú, že solárne panely majú tiež zníženú účinnosť. Toto je ale mylná predstava. Fotovoltaika v zime dokáže stále zbierať slnečné svetlo a premieňať ho na elektrinu. Solárne panely totiž zbierajú svetlo – nie teplo – na elektrickú energiu.

Solárne paleny a teplota vzduchu

Rovnako ako mnohé iné elektrické zariadenia, solárne panely sú pri vyšších teplotách menej účinné. Vyššie teploty vedú k menšiemu energetickému rozdielu medzi pokojovou a excitovanou energiou elektrónov, čo spôsobuje pokles napätia.

Fotovoltaika má tendenciu znižovať účinnosť, keď teplota vzduchu dosiahne 25 °C – každé následné zvýšenie teploty má za následok zníženie účinnosti.

Spojenie medzi fotovoltaickými panelmi a vysokými teplotami neznamená, že môžete ignorovať chladné počasie. Zimné počasie tiež znamená viach výpadkov elektriny, vďaka čomu sú riešenia záložného napájania účinnou ochranou proti výpadkom prúdu, ktoré vám umožňujú naďalej využívať výhody solárnej energie.

Fungujú solárne panely v daždi?

Hoci solárne panely sú najproduktívnejšie na priamom slnečnom svetle, stále môžu využívať priame alebo nepriame slnečné svetlo na výrobu elenrgie. Slnko totiž stále dodáva denné svetlo solárnym panelom prestredníctvom dažďa a mrakov. AJ keď produkcia energie klesá s čoraz hustejšou oblačnosťou, panely naďalej pracujú s väčšou kapacitou, než by sa dalo očakávať.

Dážď tiež pomáha zmývať prach z panelov.

Fungujú solárne panely v snehu?

FOTOVOLTAIKA V ZIME, solárne panely

Pokiaľ nezažívate veľkú fujavicu, výkon solárnych panelov je snehom ovplyvnený len okrajovo – ak vôbec. Slnečné svetlo stále dopadá na solárne panely cez sneh a udržuje solárne články vo výrobe energie. Tmavé, reflexné sklo solárnych panelov urýchľuje topenie snehu a ten skĺzne skôr než obmedzí výkon.

V chladných, jasných dňoch môže sneh zo zeme odrážať dodatočné slnečné svetlo na vaše solárne panely ako zrkadlo. Tento efekt umožňuje panelom produkovať ešte viac elektriny v chlade.

Sú ale aj výnimky. Ak silná snehová búrka pokryje vaše solárne pole hrubou vrstvou snehu, váš systém môže byť ohrozený. Snehové pokrytie môže zabrániť slnečnému žiareniu, ktoré im bráni vo výrobe elektriny. Ak sneh blokuje pole, vždy môžete vyskočiť na strechu a oprášiť pevné solárne panely.

Aké výhody má fotovoltaika v zime?

ČISTÁ ENERGIA – Solárne panely znižujú vašu uhlíkovu stopu a využívajú čistý, obnoviteľný zdroj energie.

MENŠIA ZÁVISLOSŤ NA SILE SIETE – Pretože fotovoltaické panely sa spoliehajú na svetlo zo slnka a nie na elektrinu dodávanú cez elektrické vedenie, sú spoľahlivejším zdrojom elektriny počas búrok, najmä ak sú oddelené od štandardnej rozvodnej siete. Hromadenie ľadu v zime vedie k častejším výpadkom prúdu.

NIŽŠIE ÚČTY ZA ELEKTRINU – Nižšie teploty a viac času stráveného v interiéri zvyšujú v zime účty za energie. Používanie solárnej energie nielen znižuje vašu závislosť od siete, ale znižuje aj účty za elektrinu. Môžete získavať bezplatnú obnoviteľnú slnečnú energiu namiesto toho, aby ste platili poskytovateľovi elektrickej energie za elektrinu pre domácnosť.

Váš dom nemusí byť v Kalifornii alebo na Floride, aby ste čo najlepšie využili solárnu energiu. Solárne panely jasne a dôsledne demonštrujú, že dokážu vyrábať elektrinu v snehu a extrémne chladnom podnebí. Inštaláciou strešného solárneho panelového systému pripojeného k sieti s batériovým úložiskom získate čistú, obnoviteľnú záložnú elektrinu, aby ste mohli napájať aj pri ďalšom výpadku prúdu. Spárovaním panelov so solárnou batériou si môžete slnečné dni odložiť na tie búrkové.

POZRITE SI NAŠU PONUKU SOLÁRNYCH PANELOV

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *