solaro.sk

Oplatí sa fotovoltaika svojpomocne?

fotovoltaika svojpomocne, svojpomocná inštalácia fotovoltaiky

Elektrina zdražuje a pokiaľ chcete ušetriť, skvelým riešením je zníženie závislosti od dodávateľov. V tomto smere skvele poslúži fotovoltaika. Solárne panely majú mnohé výhody a ponúkajú zaujímavé možnosti, jednou z nich je aj svojpomocná inštalácia fotovoltaiky. V tomto článku zistíte, či fotovoltaika svojpomocne, je to čo hľadáte.

Existujú 3 základné fotovoltaické systémy 

  1. Sieťový (on-grid) systém – v tomto prípade fotovoltaické panely vyrábajú elektrickú energiu, ktorá putuje priamo do siete. Tu však neodporúčame svojpomocnú inštaláciu, kontaktujte nás pre montáž systému. 
  2. Hybridný systém – jeho súčasťou je akumulátor, ktorý ukladá vyrobenú elektrickú energiu. Viete si ju tak odložiť na neskôr a nemusíte ju ihneď použiť. 
  3. Ostrovná (off-grid) fotovoltaika – využíva sa v prípade objektov, ktoré nie sú pripojené k elektrickej rozvodnej sieti. Napríklad, v chatách alebo záhradných domčekoch.

Aký systém je vhodný pre svojpomocnú inštaláciu?

Pri svojpomocnej inštalácii sú skvelou voľbou hybridné Plug & Play systémy a ostrovné (Off-Grid) systémy . Sada je zostavená a predinštalovaná odborníkmi, aby poskytovala optimálny výkon. Ten sa udáva v jednotke Wp. Vy si už iba jednotlivé komponenty sami namontujete a prepojíte. 

fotovoltaika svojpomocne, svojpomocná inštalácia fotovoltaiky

Využitie fotovoltiky

Elektrinou z fotovoltaiky sa dajú napájať aj všetky bežné domáce spotrebiče. Dokonca, viete ňou nabíjať aj elektrické vozidlá. Fotovoltaická elektráreň vyrába elektrinu celý rok, no najviac vyprodukovanej energie je v období jar až jeseň.

Umiestnenie fotovoltaiky

Na Slovensku je najvýhodnejšie umiestnenie fotovoltaiky na šikmé plochy so sklonom 25 – 40 stupňov, ktoré sú orientované na juh. Avšak, fotovoltické panely sa dajú inštalovať aj vertikálne (na stenu) či pod iným uhlom. Ich účinnosť však potom môže byť nižšia.

Fotovoltaika v noci a v tieni

Pri fotovoltike je dôležité, aby bola čo najviac vystavená priamemu slnečnému žiareniu. Pokiaľ je v tieni, vyrobí menej elektrickej energie, a teda počas noci žiadnu. Avšak zásobovať z batérie celý dom elektrinou môžete celú noc.

Fotovoltaika svojpomocne – Výhody

Výhodou je nižšia cena a možnosť prispôsobiť si zapojenie fotovoltických panelov podľa vašich predstáv. Vyberať si môžete z viacerých riešení a je len na vás, ako ich usporiadate a kam ich umiestnite. Nebudete limitovaní balíčkovými systémami od bežných poskytovateľov.

Fotovoltaika svojpomocne – Nevýhody

Ak chcete vedieť profesionálne inštalovať komplexnejšie fotovoltaické systémy, dobrým riešením je absolvovať školenie, aby ste v praxi vedeli, na čo si dávať pozor. Technológie idú rýchlo vpred a to, čo platilo v roku 2020, už dnes nemusí byť aktuálne. Pri paneloch je potrebné myslieť aj na uzemnenie a správne zapojenie, aby bol celý systém bezpečný a dosahoval optimálnu účinnosť. V prípade Plug & Play systémov však nemusíte mať žiadne špeciálne znalosti – pretože zapojiť ich zvládne lokálny elektrikár!

Ako funguje odpredaj elektrickej energie?

Odpredaj elektrickej energie je možný pri fotovoltaických systémoch do 10kW. Elektráreň musí byť kompletne zlegalizovaná na odpredaj alebo zriadenie virtuálnej batérie. Kontaktujte nás pre bližšie info.

Úspora a návratnosť investície

Vďaka fotovoltaike môžete ročne ušetriť aj viac ako 40 % nákladov na energie. Návratnosť investície sa obvykle pohybuje na úrovni od 7  rokov, pričom životnosť systému je štandardne okolo 25 rokov.

Vieme vám pomôcť

Vhodný Plug & Play systém vám doručíme predpripravený, takže spustenie zvládne zabezpečiť aj lokálny elektrikár. Vďaka širokej ponuke rôznych riešení nepochybne nájdete také, ktoré bude optimálne pre vaše použitie.

Pozrite si ponuku fotovoltaických setov u nás

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *