solaro.sk

Koľko dokáže fotovoltaika ušetriť a oplatí sa vlastne?

Jedna vec sú súčasné ceny elektriny, priemerná cena elektriny na Slovensku pre domácnosti je v roku 2022 na úrovni priemerne 0,16 – 0,17 €/kWh (podľa Eurostatu bola priemerná cena v prvom polroku 2021 pre domácnosti so spotrebou 2 500 – 10 000 kWh vo výške 0,1668 €/kWh, v tej sú však zarátané aj fixné mesačné poplatky, ktorým sa vyhnúť nedá). Pozrime sa či a koľko dokáže fotovoltaika ušetriť.

Tá druhá, podstatnejšia vec je dnes koľko bude elektrina stáť budúci rok a ďalšie roky. Lacnejšia (zrejme) už nebude ale o koľko bude drahšia sa ešte len „uvidí“.

Zatiaľ však vychádzajme zo súčasných cien, v princípe platí, že čím drahšia bude elektrina v budúcnosti, tým sa investícia do fotovoltaiky „vráti“ skôr a rýchlejšie.

  • Fotovoltaika vyprodukuje ročne z výkonu 1 kWp elektrinu v hodnote 175 – 220 € (1 100 – 1 300 kWh x 0,16 – 0,17 €/kWh), a taká by bola tiež teoretická maximálna úspora na elektrine.
  • Cena takejto kompletnej fotovoltaickej elektrárne z našej ponuky bez akumulácie v batériách (on-grid) s montážou a pripojením do siete a s dotáciou je 1 050 – 1 300 €, podľa použitých panelov a meniča.
  • Hypoteticky, ak by sa všetka produkcia fotovoltaiky spotrebovala v domácnosti, alebo ak by u nás fungoval net-metering, fotovoltaika by sa vedela vrátiť za 5 – 7 rokov – pri súčasných cenách elektriny. A to pri životnosti systému aj cez 20 rokov. Znelo by to ako dobrá investícia? Pritom cena elektriny bude v budúcnosti (pravdepodobne) z dlhodobého hľadiska rásť, otázne je zrejme len akým tempom.
  • V praxi však nie je reálne dosiahnuť 100 % využitie elektriny vyprodukovanej fotovoltaikou. Skutočná úspora bude preto vždy nižšia a teda aj návratnosť o niečo dlhšia. V priemere sa môže využitie on-grid fotovoltaiky pri bežnej domácnosti pri vyšších výkonoch (dimenzovaných na celoročnú spotrebu elektriny) pohybovať okolo 30-40 %. Dôvodom je, že v čase najväčšej produkcie fotovoltaiky – v lete cez deň – býva spotreba domácnosti často skôr podpriemerná. A ráno a večer, a hlavne v zime, keď je spotreba vyššia, fotovoltaika už produkuje pomerne málo. A v noci vôbec.
  • Dnes to však už až-tak nevadí, vďaka/kvôli virtuálnej batérii sa pomerne slušne dá ušetriť aj na tej elektrine, ktorú vyprodukuje fotovoltaika v čase, keď je vaša spotreba nižšia, a elektrina „odtečie“ do siete. S virtuálnou batériou viete (bez problémov) dosiahnuť úsporu vo výške 75-80% „hodnoty“ elektriny vyprodukovanej fotovoltaikou.
  • Vo všeobecnosti sa dá dosiahnuť návratnosť fotovoltaiky niekde v rozmedzí 6 – 10 rokov. Opäť, pri súčasných cenách. Ako hlboko pod 10 rokov (možno aj pod 5 rokov) bude závisieť od cien elektriny v budúcnosti, opäť, čím viac bude cena elektriny rásť, tým skôr sa fotovoltaika „vráti“.
  • A odpoveď na otázku, či sa fotovoltaika oplatí, závisí od toho, ako kto vníma to, čo znamená „oplatí sa“. Fotovoltaika je v podstate investícia, ktorá následne prináša úspory. Niekomu sa „neoplatí“ takto investovať ani pri návratnosti 5 rokov, iný je v pohode aj s návratnosťou 10 rokov a „oplatí sa“ mu to. A mimochodom, aj ten koncept „návratnosti“ vie byť zradný, nikto dnes nevie, ako sa budú ceny energií v budúcnosti vyvíjať (aj keď rôznych prognóz môžete nájsť koľko len chcete), a práve od nich tá návratnosť závisí.

Pozrite si ponuku fotovoltaických setov u nás

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *