solaro.sk

Ako si vybrať ten správny menič?

Menič (invertér) 

Elektrický prúd vyrobený fotovoltaickými panelmi je jednosmerný. V rodinných domoch ale používame striedavý elektrický prúd (ten je potrebný na pohon zariadení s elektromotormi). 

Zmenu jednosmernej elektrickej energie vyrobenej fotovoltaickými panelmi na striedavú, zabezpečujú práve meniče. Menič je preto kľúčová súčasť fotovoltaickej elektrárne. Okrem premeny elektrickej energie, ponúkajú viaceré kvalitné meniče možnosť monitorovania výkonu v reálnom čase ako aj ovládanie fotovoltaickej elektrárne na diaľku cez mobilnú aplikáciu. Stačí ich pripojiť’ k internetu a nakonfigurovať. 

Niektorí výrobcovia ponúkajú zariadenia typu „všetko v jednom”, ktoré dokážu nielen meniť prúd na striedavý, ale obsahujú aj nabíjač batérie, solárny regulátor, farebný monitor, vzdialenú správu a podobne, čím sa zjednoduší celá inštalácia. 

menič, invertér

Výkon meniča 

Každý menič má určitý výkon udávaný vo volt ampéroch (VA). Napríklad 5 000VA, tento údaj je teoretické maximum. V praxi vie menič dlhodobo dodávať približne o 20% menej, napríklad v našom príklade 4000W. Toto je dôležitý údaj, ktorý treba zohľadniť pri výbere meniča, pretože ak máme na streche 12 panelov o výkone 300Wp = 12×300 = teoreticky 3600W, potom menič s reálnym výkonom 4000W by mal mať’ dostatočný výkon k našim panelom. 

Jednofázový alebo trojfázový menič 

Bežne používané fotovoltaické meniče sú jednofázové (trojfázové sú v súčasnosti veľmi drahé). Jednofázový menič môžeme pripojiť len na jednu fázu, a tým pádom môžu elektrinu z fotovoltaických panelov využívať len spotrebiče pripojené na túto fázu. 

Z tohto dôvodu je potrebné si vopred premyslieť’, aké spotrebiče chceme, aby využívali fotovoltaickú elektrinu a tieto pripojit’ na tú fázu, na ktorú je pripojený menič. Neskoršie prepojenie fáz nemusí byť’ vždy možné! 

Bežne sa na fotovoltaiku napája ohrev teplej vody (elektrický bojler), osvetlenie, klimatizačné jednotky, zásuvkové obvody v dome a podobne. Ideálne je zapojiť spotrebiče, ktoré majú stály odber počas dňa, keď’ svieti slnko. 

Rozmery a umiestnenie meniča v rámci domu

Rozmery meničov sú individuálne, obvykle sa pohybujú okolo 45 cm x 35 cm x 25 cm. Nie sú to teda veľké zariadenia. Montujú sa na stenu a aj z tohto dôvodu nezaberajú veľa miesta. Pre jednoduchosť môžeme povedať’, že v rodinnom dome si stačí vyčleniť pôdorysné miesto pri stene o ploche 60x60cm, ideálne v blízkosti rozvodnej skrinky s ističmi. 

Menič a hluk

Meniče majú aktívne chladenie, to znamená, že z času na čas (pri vyššom výkone a teplote) sa spustia ventilátory, ktoré vedia robit’ pomerne dosť veľký hluk. Okrem toho samotný menič, už z princípu svojho fungovania vydáva mierny piskľavý/bzučiaci zvuk. Nie je to výrazný hluk, ale aj tak jednoznačne odporúčame umiestniť menič do technickej miestnosti, prípadne uzavrieť do nejakej vetranej skrinky. 

Pozrite si ponuku meničov u nás

Ako si vybrať ten správny menič?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *