solaro.sk

3 tipy, ako ušetriť za elektrinu v domácnosti

Každoročné zdražovanie cien energií sa úzko dotýka aj nákladov na elektrickú energiu. Tá v modernej domácnosti poháňa väčšinu zariadení a spotrebičov a predstavuje zvyčajne výraznú položku rodinného rozpočtu. Zrejme sa nikto nebude čudovať, že veľa ľudí premýšľa, ako výdavky za elektrinu viac či menej obmedziť. V tomto článku vám poradíme, ako ušetriť za elektrinu v domácnosti.

ako ušetriť za elektrinu

1. Osvetlenie

Týmto faktorom sa väčšinou začína, pretože svietenie predstavuje významnú časť spotreby elektriny vo väčšine domácností . Ako tieto náklady obmedziť?

  • LED žiarovky – Táto rada pre vás pravdepodobne nebude žiadnou novinkou, ale nemožno ju vynechať. LED žiarovky poskytujú vysoký výkon pri rádovo nižšej spotrebe než klasické žiarovky. Áno, ich obstarávacia cena je vyššia, ale prechod na LED osvetlenie sa vám čoskoro vráti. Ušetriť môžete pomerne značné sumy.
  • Svieťte si lokálne – Pokiaľ chcete obmedziť náklady, dajte si záležať na tom, aby celý byt nesvietil ako vianočný stromček. Rozmiestnite po byte viac slabších, lokálnych svietidiel (lampičiek atď.) A používajte ich podľa potreby namiesto toho, aby neustále svietil veľký „luster“.

2. Kúrenie a ohrev vody

Teraz sa budeme venovať domácnostiam, v ktorých sa kúri a/alebo ohrieva voda elektrinou . Ide o mimoriadne veľké položky v rámci celkovej spotreby elektrickej energie – a väčšinou je tu veľa priestoru pre úspory, bez toho aby ste museli hľadať iný zdroj energie na vykurovanie a ohrev (čo niekedy jednoducho ani nemusí byť možné, napr. ak v obec nie je plynofikovaná).

  • Pri ohreve vody bojlerom obmedzte teplotu na komfortné a nutné minimum. Teplota bojlera nad 50 ° C je úplne dostačujúca pre zaistenie hygienického štandardu (zamedzenie šírenia baktérie legionella). Teploty 60 ° C a viac už sú zbytočne vysoké.
  • Neprekurujte zbytočne byt. Optimálna teplota sa pohybuje zvyčajne okolo 20-21 ° C, na noc je možné kúrenie ešte stlmiť. To isté platí, aj keď odchádzate na dlhšiu dobu z domu. Veľa slovenských rodín má pocit, že v byte musí byť neustále teplo – aj počas ich neprítomnosti. Zabudnite na tento prežitok a kúrte súdne. 
  • Vetrajte s prehľadom. Správne vetranie optimalizuje výdavky na vykurovanie. Základný a odporúčaný postup znie nasledovne – vetrajte krátkodobo, ale intenzívne. Vtedy sa vymení iba vydýchaný vzduch, ale nestihne dôjsť k radikálnemu ochladeniu interiéru. Vetrajte každý deň, aj v zime. Tzv. mikrovetranie spôsobuje akurát tak prievan vo vašej peňaženke a nevyrieši ani problém so suchým vzduchom. 

3. Varenie

Varíte na elektrických zariadeniach? Ak máte možnosť, zmeňte to. Podobne ako u vykurovania a ohrevu vody, aj pri varení je elektrina najmenej výhodným zdrojom energie. Čo ale robiť, ak vám nič iné nezostáva?

  • Vybavenie – Kúpte si kvalitnú indukčnú alebo sklokeramickú varnú dosku s efektívnym ohrevom. Používajte kvalitný riad s optimálnymi tepelnými vlastnosťami. Pre kratší ohrev alebo rýchlu tepelnú úpravu sú vhodné napríklad nerezové riady, ktoré rýchlo a rovnomerne vedú teplo. Pre dlhú úpravu sú vhodnejšie napr. liatinové riady, ktoré sa síce dlhšie rozohrievajú, ale teplo výborne kumulujú.
  • Použitie – Využívajte jednotlivé platničky podľa ich určenia a veľkosti (nevarte len na najsilnejšom). Používajte pokrievky a využívajte zvyškové, akumulované teplo. Menšie množstvo jedla ohrievajte v mikrovlnnej rúre. Tá môže mať síce vysoký príkon, ale taktiež má okamžitý účinok.

Pozrite si ponuku fotovoltaických setov u nás 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *